Napis - Drgnienia Lutni...w stronę muzyki baroku

Opis projektu

Opis projektu

Kultura muzyczna Baroku oraz dźwięk lutni wydają się już odległą historią. Niniejsze wykonania pragną historię tę przywrócić do życia i podać współczesnym w pociągającej, a wręcz zjawiskowej formie. Dlatego też wybór do wykonań muzycznych wnętrz kościelnych i pałacowych w których muzyka dawna uzyskuje należną jej mistyczną barwę i bezbłędną akustykę, tak naturalną dla dawnych architektów, a tak niedostępną współczesnym inżynierom. Główną ideą koncertów jest odnalezienie "jedności miejsca, przestrzeni i muzyki". Muzyka S.L. Weissa wykonywana w unikatowy sposób, bo na dwie lutnie jednocześnie oraz organy brzmi w sposób niezwykły. Idąc za głosem współczesnych mistrzowi melomanów - naocznych świadków wspólnych improwizacji Weissa z Bachem - wykonania te były zjawiskowe.

Lutnia brzmi niesłychanie subtelnie zwłaszcza w otoczeniu i we wnętrzach zabytkowych i sakralnych - wydarzenia te przenoszą nas, naszą percepcję, świadomość w sposób artystyczny, niemal duchowo, nadrealnie w czasy Baroku. Poprzez takie działania chcemy uwrażliwić współczesnego odbiorcę, zwłaszcza młodzież i dzieci na tę możliwość wewnętrznego rozwoju odczuwania, wrażliwości, percepcji. Zapraszamy Państwa na wykonania pięciu koncertów kompozycji S.L. Weissa. Wykonań koncertowych dokona zespół muzyki dawnej "Lute Duo Plus", zajmujący się popularyzacją muzyki lutniowej, w tym utworów S.L. Weissa, promując nasz kraj w całej Europie jak również na innych kontynentach, chociażby w Chinach.

Kulminacją zadania stanie się prawykonanie utworu Weissa "Uwertury in C" przepisanej z rękopisów kompozytora. Wkład twórczy Weissa w kulturę muzyczną epoki Baroku to wspaniały wkład w kulturę regionalną, narodową i światową. Szkoda, że jak dotąd w tak nikły sposób niewykorzystywany. Dlatego też Fundacja Ars Restituta poprzez realizację niniejszego projektu ma na celu przywrócić to ogromne dziedzictwo kultury muzycznej. Miejsca realizacji koncertów obejmują obiekty historyczne i ważne dla naszej historii: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Kościół pw. św. Michałą Archanioła w Grodkowie, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Zamek w Kóniku PAN. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Realizator projektu: Fundacja Ars Restituta
KRS 0000670648
NIP 6832093943
REGON 366890421

Siedziba:
Głogowska 19 / 2,
30-416 Kraków

Skontaktuj się
e-mail:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright: www.lutnia.info.pl - Fundacja Ars Restituta

Webdesign: WebInspiracje

Baner
Baner